Jak wykorzystać właściwości bambusa?

Jak wykorzystać właściwości bambusa?

Jak wykorzystać właściwości bambusa?

Za nim odpowiesz sobie na pytanie „dlaczego bambus” przeczytaj cały artykuł do samego końca. Będę starał się wyczerpać wszystkie Twoje wątpliwości i pokazać Ci właściwości bambusa w najprostszy sposób.

Mówi się, że bambus to roślina idealna, dlaczego?

bamburain-220x300Atuty, które przemawiają za tym to szybkie tempo wzrostu, drewnopochodne właściwości, ma sposobność do przetrwania w najcięższych warunkach. Po za tym roślina ta zapobiega wyjaławianiu ziemi i ma niezwykłe predyspozycje do szybkiej adaptacji. Jej potencjał został dostrzeżony już dawno, lecz coraz częściej wykorzystuje się go w różnych gałęziach przemysłu.

Jedną z pierwszych firm, które zajęły się hodowlą bambusa na przemysłową skalę jest Bamburain. Działają w Meksyku od ponad 12 lat pod nazwą  Operadora Mexlun S.A. Do tej pory zajmowali się wyłącznie nabywaniem ziemi i ich obrotem w celach rolniczych i deweloperskich.

Bambus przyjazny dla środowiska!

Dla każdego z Was znany mniej lub bardziej efekt cieplarniany. O nim ostatnio dość często mówi się w stosunku co do zmiany klimatu. Nikt z nas nie jest w stanie stwierdzić czy te obawy mają jakieś logiczne uzasadnienie, ale bambus jest idealnym pochłaniaczem dwutlenku węgla z atmosfery. Jest zdecydowanym liderem wśród innych roślin o podobnych predyspozycjach. Co najważniejsze pochłaniany dwutlenek węgla zamienia na tlen – nawet do 35% tlenu przy odpowiednich warunkach klimatycznych. To pokazuje, że można go zaliczyć do roślin przyjaznych człowiekowi.


Bambus – krótka charakterystyka

Właściwości bambusa w różnych przemysłach. W Chińskiej kulturze bambus uznawany jest od dziesiątek lat za symbol – długowieczności. Ma ona sposobność do odbudowy nawet po największych kataklizmach. Jest w stanie przetrwać i odrodzić się po najgorszych suszach. Nie bez powodu uznawana jest za jedną z najtrwalszych roślin na świecie. Co najdziwniejsze bambus nie wymaga szczególnego nawożenia, po zapuszczeniu odpowiednich korzeni jest w stanie rozwijać się w zawrotnym tempie. Nie groźne mu są żadne ataki szkodników. Jego włókna mają właściwości antybakteryjne, dlatego nie jest atakowany przez żadne pasożyty i dodatkowo przy jego uprawie nie stosuje się żadnych pestycydów.

Bambus to roślina o drewniejących łodygach. Występująca zazwyczaj w klimacie monsunowym. Występuje aż 120 gatunków bambusa. Jednym z warunków do rozwoju bambusa jest dobrze nasłonecznione miejsce bogate w wodę gruntową. Po za tym roślina ta w zależności od rodzaju osiąga wysokość od kilkunastu cm do ok. 40 metrów. To co mocno charakteryzuje bambusa to tempo wzrostu, które sięga czasem do 1 m w ciągu dnia. Hodując bambusa należy mieć też na uwadze miejsce sadzenia: zaciszne, osłonięte przed wiatrem. To dwa bardzo ważne kryteria, które dadzą gwarancję odpowiedniego rozwoju rośliny.


Gdzie skutecznie wykorzystywać właściwości bambusa?

To nie będzie dla Ciebie zbyt dużym zaskoczeniem. W przemyśle odzieżowym wykorzystuje się włókna bambusa, ponieważ materiał jaki się z niego uzyskuje pozwala na swobodne oddychanie skóry oraz pochłania wilgoć podtrzymując temperaturę ciała. Dodatkowo możemy liczyć na pomoc tej rośliny przy zakażeniach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych. To też nie będzie dla Ciebie żadną tajemnicą, ponieważ bambus z dużym powodzeniem stosuje się przy produkcji desek podłogowych, parkietów, dziecięcych zabawek, mebli oraz instrumentów muzycznych.

Czarny węgiel aktywny z bambusa. Tą roślinę od wielu lat wykorzystuje się w przemyśle zdrowotnym, ponieważ właściwości bambusa to magazynowanie światła słonecznego. Lecznicze zalety mają głównie liście oraz korzenie. To w nich zawartych jest ponad 520 substancji czynnych: krzem, wapń, potas, żelazo, aminokwasy, białko, tłuszcze, fruktoza, sole mineralne, krzemionki i wiele innych, których nie sposób w tym miejscu wymienić. Brakło by nam czasu. Po za tym przy tak dużej ilości substancji bambus może być także stosowany w przemyśle kosmetycznym przy produktach co codziennej pielęgnacji skóry, paznokci, włosów. To bardzo dobra wiadomość zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, którzy chcą zachować młody wygląd na długie lata.

Jednym z bardziej dochodowych branży w której zastosowanie znajduje bambus jest wykorzystywanie go do wytwarzania czarnego węgla aktywnego. Powstaje on w dość prosty sposób, podczas spalania kawałków bambusa (5-letnich lub nieco starszych) w temperaturze 800 stopni Celsjusza.


Jak już zdążyłeś zauważyć inwestycja w plantacje bambusa może być biznesem na całe życie. Jego zastosowanie pozwala na dość duże stopy zwrotu z inwestycji. Bambus ma pozytywny wpływ na życie człowieka, a tym samym jest to biznes przyszłościowy z wielkim potencjałem! 🙂

Comment: 0

Dodaj komentarz